Васил Велев, АИКБ: Ежегодно губим близо 50 000 души на пазара на труда
Всяка година губим към 50 000 души на пазара на труда по чисто демографски аргументи. 110 000 души излизат в пенсия, а единствено 60-70 000 навършват 18-годишна възраст. Това съобщи Васил Велев, ръководител на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България, в ефира на Нова нюз.
Той посочи, че не се развиват толкоз бързо технологиите, с цел да се заменят тези изчезнали хора с автоматизация и роботизация. Има голям дефицит за ръчния труд.
„ Пазарите, от които можем да вземем служащи, са главно на Изток – Узбекистан, Киргизстан, Индия, Бангладеш. Българските диаспори са приоритет, само че като няма искащи от тях да попълнят работните места, които изискват избрана подготовка, се прибягва до трети страни. Проблемът е, че процедурите у нас са по-бавни и по-скъпи, нямаме и консулски служби за значимите дестинации като Бангладеш да вземем за пример ”, изясни Велев.
„ При по-ниски заплати служащите от чужбина надали биха пристигнали. При нас, за жал, така и така не са задоволително високи заплатите. Притесненията на синдикатите са да не би на задграничните служащи да предложим по-високи заплати и да са ощетени българските служащи и чиновници ”, изясни представителят на работодателите.
Според него няма заплаха чужденците да получават повече от българите, тъй като има спомагателни разноски, които се вършат, за наемане на непознати служащи – за превоз, за настаняване. „ Ако има подобаващи чиновници тук, никой шеф няма да наема хора от чужбина ”, добави Василев.